Ledamöter av Sveriges riksdags andra kammare 1918–1920.
Ledamöterna invaldes vid valet 20 september 1917, men nyinvalda tillträdde sina riksdagsplatser först 1918. Årtal inom parentes anger att ledamoten inte satt hela mandatperioden. Förkortningar: h = Högerpartiet, bf = Bondeförbundet, j = Jordbrukarnas riksförbund, l = Sveriges liberala parti, s = Socialdemokraterna, v-s = Vänstersocialisterna
Stockholms stad
Första valkretsen
- Hjalmar Branting, statsråd, s
- Herman Lindqvist, telegraffullmäktig, s
- Arvid Lindman, konteramiral, h
- Knut Tengdahl, försäkringstjänsteman, s, f. 1867 (till 1919)
- Oskar Hagman, kassör, s, f. 1880
- Knut Kjellberg, professor, l, f. 1867
- Gustav Möller, partiskreterare, s
- Erik Nylander, direktör, h, f. 1885
Andra valkretsen
- Karl Emil Hildebrand, fil. dr, h
- Sven Lübeck, civilingenjör, h
- Knut Erik Wilhelm Söderhielm, överste, h, f. 1871
- Erik Kule Palmstierna, friherre, statsråd, s
- Per Albin Hansson, redaktör, s
- Eliel Löfgren, advokat, l
- Ernst Eriksson, förste kontorsbiträde, s, f. 1881
- Ernst Andersson, förrådsmästare, s, f. 1870
Stockholms län
Södra valkretsen
- Axel Sundling, lantbrukare, h, f. 1871
- Jakob Pettersson i Södertälje, borgmästare, l, f. 1866
- Wilhelm Källman, murare, s, f. 1877
- Martin Andersson i Nacka, snickare, s, f. 1886
- Karl Johan Söderberg, skomakare, s, f. 1877
- Sven Johan Karlsson i Nynäshamn, snickare, s, f. 1874
Norra valkretsen
- Erik Åkerlund, godsägare, h, f. 1853
- Per Henning Sjöblom, lantbrukare, s, f. 1875
- Erik Eurén, hemmansägare, h, f. 1859
Uppsala län
- Alfred Berg i Staby, godsägare, h, f. 1862
- Karl August Borg, snickare, s, f. 1866
- Nils Edén, statsminister, l
- Arthur Engberg, fil. kand., s
- Oskar Sjölander, folkskollärare, s, f. 1880
Södermanlands län
Norra valkretsen
- August Schill, lantbrukare, l, f. 1873
- Evald Krispin Kropp, knivsmed, s, f. 1859
- Johan Adolf Hellberg, målarmästare, s, f. 1871
Södra valkretsen
- Anders Johan Bärg, förrådsförman, f. 1870
- Gustaf Olsson i Ramsta, lantbrukare, f, f. 1867
- Carl Johan Johansson i Uppmälby, hemmansägare, s, f. 1867
- Algot Jungnell, överlärare, l, f. 1877
Östergötlands län
Norra valkretsen
- Carl Sjögren, redaktör, s, f. 1869
- Karl Andersson i Eliantorp, hemmansägare, j, f. 1869
- Erik Gustaf Johansson i Kullersta, lantbrukare, s, f. 1864
- Carl Johan Johansson i Olstorp, lantbrukare, l, f. 1858
Norrköping och Linköpings valkrets
- Ivar Swartling, disponent, h
- Sven Persson i Norrköping, redaktör, f. 1873
- Carl Gustaf Hammarskjöld, överste, h
Södra valkretsen
- Axel Sterne, journalist, f. 1878
- Karl Allan Westman, agronom, j, f. 1883
- Axel Theodor Adelswärd, friherre, kammarherre, l
- Eric Josef Ericsson i Åtvidaberg, kassör, s, f. 1877
- David Hjalmar Pettersson i Bjälbo, lantbrukare, h
Jönköpings län
Östra valkretsen
- Oscar Ericson i Oberga, lantbrukare, b, f. 1866
- Oscar Carlström, lantbrukare, l, f. 1879
- Sven Petter Svanberg, landstingsman, s, f. 1868
- Johan August Jonsson i Hökhult, lantbrukare, h, f. 1851
Västra valkretsen
- Erik Räf, disponent, h, f. 1858
- Felix Hamrin, direktör, l
- Bernhard Nilsson i Linnås, lantbrukare, h, f. 1874
- Erik Fast, möbelsnickare, s, f. 1883
- Oscar Johanson i Huskvarna, fabriksarbetare, h, f. 1870
Kronobergs län
- Johan Gustaf Svensson i Betingetorp, hemmansägare, h, f. 1864
- Axel Lindqvist i Kosta, glasslipare, s, f. 1878
- Frans Berggren, överlärare, l, f. 1863
- Martin Svensson i Kompersmåla, hemmansägare, h, f. 1871
- Reinhold Eliasson, handlande, l, f. 1872
- Otto Magnusson i Tumhult, hemmansägare, h, f. 1864
- Henning Leo, lokomotiveldare, s
Kalmar län
Norra valkretsen
- Sigurd Carlsson, lantbrukare i Solberga, h, f. 1870
- Alfred Werner, lokomotiveldare, v-s, f. 1885
- Axel Olof Rune, borgmästare, l
- Anders Victor Isaksson, predikant, h, f. 1855
Södra valkretsen
- David Norman, lantbrukare, h
- Pehr August Andersson i Knäppinge, lantbrukare, h, f. 1863
- Axel Bökelund, landskamrerare, h, f. 1859
- Enok Runefors, lantbrukare, l, f. 1878
- Karl Magnusson i Kalmar, parkföreståndare, s
Gotlands län
- Karl Larsson i Bondarve, lantbrukare, h, f. 1854
- Karl Kahlström, hemmansägare, h, f. 1862
- Elias Moberger, folkskoleinspektör, l, f. 1880
Blekinge län
- John Jönsson i Boa, lantbrukare, h, f. 1862
- Otto Holmdahl, borgmästare, h, f. 1850
- Ulrik Leander, fängelsedirektör, l, f. 1858
- Ola Jeppsson, lantbrukare, l, f. 1887
- Vilhelm Carlson i Karlshamn, redaktör, s, f. 1876
- Axel Hugo Hansson i Sölvesborg, tapetserare, s, f. 1879
Kristianstads län
Nordvästra valkretsen
- Per Nilsson i Bonarp, hemmansägare, h, f. 1865
- Sven Bengtsson i Norup, lantbrukare, l, f. 1866
- Nils Sigfrid, direktör, l, f. 1868
- Lars Borggren, bageriföreståndare, s, f. 1866
- Lars Anton Björklund, stationskarl, s, f. 1881
Sydöstra valkretsen
- Swen Persson i Fritorp, lantbrukare, h, f. 1875
- Raoul Gustaf Hamilton, greve, l, f. 1855
- Swen Jönsson i Fridhill, lantbrukare, l, f. 1877
- Gustaf Nilsson i Kristianstad, ombudsman, s, f. 1880
Malmöhus län
Norra valkretsen
- Olof Olsson, lantbrukare, jordbrukarnas riksförbund
- Olof Nilsson, lantbrukare, s, f. 1863
- Martin Holmström, gruvarbetare, s, f. 1867
Mellersta valkretsen
- Sven Linders, lantbrukare, s, f. 1873
- Johan Jönsson i Revinge, lantbrukare, l, f. 1875
- Jöns Jönsson i Slätåker, lantbrukare, l, f. 1867
- Nils August Nilsson i Kabbarp, redaktör, s, f. 1867
Södra valkretsen
- Hans Andersson i Skivarp, direktör, h, f. 1848 (avled 1919)
- Axel Pehrsson-Bramstorp, hemmansägare, l
- F.V. Thorsson, statsråd, s
- Per Edvin Sköld, fil. stud., s, f. 1891
Hälsingborg, Landskrona och Lund
- Ola Hansson Waldén, folkskollärare, s, f. 1869
- Malte Sommelius, fabriksdisponent, h, f. 1851
- Martin Jensen, kontorsbiträde, s, f. 1881
Malmö stad
- Nils Winkler, köpman, h, f. 1870
- Carl Lovén, konduktör, s
- Värner Rydén, statsråd, s (till 1919)
- Johan Nilsson i Malmö, redaktör, s, f. 1874 (till 1919)
Hallands län
- Anders Henrikson i Heberg , lantbrukare, h, f. 1869
- Carl Hederstierna, landshövding, h
- Anders Elisson i Fagared, lantbrukare, h, f. 1876
- Per Johan Persson i Tofta, häradsdomare, l, f. 1867
- Carl Strid, fattigvårdskonsulent, s, f. 1875
- Anders Andersson i Falkenberg, snickare, s, f. 1878
Göteborgs och Bohus län
Södra valkretsen
- Herman Andersson i Grimbo, lantbrukare, h, f. 1869
- Cornelius Olsson i Berg, lantbrukare, h, f. 1857
- Bernhard Olsson, landstingsman, l, f. 1857
- Gustav Hansson i Gårda, skomakarmästare, s, f. 1878
- Karl Andersson, fiskeriintendent, l (till 1919)
Norra valkretsen
- Oscar Nathanael Olsson (senare Broberg), lantbrukare, h, f. 1856
- Oscar Osberg, lantbrukare, l
- Axel Ljungberg, redaktör Nya Lysekils-Kuriren, s, f. 1882
- Axel Sundberg, borgmästare, h, f. 1869
Göteborgs stad
- Emil Kristensson, folkskollärare, s
- Edvard Lithander, direktör, h, f. 1870
- Algot Å:son Törnkvist, redaktör, s, f. 1879
- Erik Röing, grosshandlare, l
- Wilhelm Björck, lektor, s, f. 1888
- Alexander Thore, navigationsskoleföreståndare, h, f. 1866
- Algot Sjöström, bageriarbetare, s, f. 1879
Älvsborgs län
Norra valkretsen
- Harald Hallén, komminister, s
- Axel von Sneidern, godsägare, l, f. 1875
- Arthur Wilhelm Gustafsson i Kasenberg, lantbrukare, h
Mellersta valkretsen
- Karl Sanfrid Viktor Welin, rektor, h, f. 1855
- Herman Carlsson i Herrljunga, bankdirektör, l, f. 1870
- August Danielsson, lantbrukare, l, f. 1876
- August Johansson i Trollhättan, handlande, s, f. 1875
Södra valkretsen
- Axel Fredrik Wennersten, fabriksidkare, h, f. 1863
- Edor Andersson i Knapasjö, lantbrukare, l, f. 1859
- Sven Ljungkvist, murare, s, f. 1880
- Gustaf Odqvist, godsägare, h, f. 1847
- Karl Arthur Ryberg, lantbrukare, bf
Skaraborgs län
Norra valkretsen
- Karl Magnusson i Skövde, trädgårdsmästare, h
- Per Månsson i Backa, lantbrukare, bf, f. 1857
- Carl Johansson, lantbrukare, l, f. 1851
- Johan Wilhelm Billqvist, folkskollärare, s, f. 1867
- Carl Otto Vahlstedt, småbrukare, s, f. 1874
Södra valkretsen
- Carl Persson i Stallerhult, lantbrukare, h, f. 1844
- Karl Magnus Andersson, lantbrukare, l, f. 1853
- Gustav Johansson (senare Hallagård), lantbrukare, bf
- Helge Bäcklund, konduktör, s, f. 1880
- Oscar Fredrik Bogren, redaktör, f. 1851
Värmlands län
Norra valkretsen
- Alfred Persson i Björsbyholm, lantbrukare, l, f. 1862
- Johannes Hedström, järnarbetare, s, f. 1877
- Emil Andersson i Råda, hemmansägare, s, f. 1876
Östra valkretsen
- Carl Jansson i Edsbäcken, hemmansägare, l, f. 1858
- Lars Gustaf Larsson i Ängabäck, lantbrukare, l (avled 19 mars 1920)
- ersatt av: Stellan Guldström, l
- Nils A:son Berg i Munkfors, gjutmästare, s, f. 1861
- Nils Helger, folkskollärare, s, f. 1876
Västra valkretsen
- Nils Svensson i Långelanda, lantbrukare, h, f. 1861
- Johan Igel, hemmansägare, l, f. 1855
- Albert Mossberg, hemmansägare, l, f. 1863
- Gustaf Flognfält, hemmansägare, s, f. 1872
Örebro län
Norra valkretsen
- Anders Petter Gustafsson i Örebro, egendomsägare, h, f. 1852
- Erik Agabus Nilson i Örebro, statsråd, l, f. 1862
- Karl August Sandberg, lantbrukare, l, f. 1862
- Anders Anderson i Råstock, banvakt, s, f. 1874
- Olof Nilsson i Örebro, modellsnickare, s, f. 1874
Södra valkretsen
- Edvard Hedin, godsägare, h, f. 1856
- Gustaf Adolf Eklund i Fällersta, lantbrukare, l, f. 1868
- Edvard Uddenberg, handlande, s, f. 1870
- Petrus Ödström, godsägare, l, f. 1868
Västmanlands län
Östra valkretsen
- August Ander, lantbrukare, l, f. 1869
- Viktor Larsson i Västerås, tidningsman, s, f. 1869
- Leonard Johansson i Grimle, lantbrukare, s, f. 1885
Västra valkretsen
- Adolf Janson i Kungsör, hemmansägare, l, f. 1860
- Albert Zander, handlande, s, f. 1873
- Carl Johan Ericsson i Arboga, maskinarbetare, s, f. 1868
Kopparbergs län
Östra valkretsen
- Carl Gustaf Olsson i Norrhyttan, hemmansägare, bf, f. 1885
- Robert Jansson i Falun, möbelsnickare, s, f. 1868
- Axel Gylfe, lokomotiveldare, s, f. 1883
Västra valkretsen
- Johan Bernhard Eriksson, järnarbetare, s, f. 1878
- Lars Johan Hagman, expeditör, s, f. 1858
- Fredrik Aarnseth, hemmansägare, s, f. 1872
- Gustaf Nilsson i Vibberbo, kassör, bf, f. 1860
Norra valkretsen
- Rikard Eronn, sågverksinspektor, v-s, f. 1879
- Daniel Persson i Tällberg, hemmansägare, l (avled 1918)
- Hans Hansson i Rättvik, v-s, f. 1889
Gävleborgs län
Gästriklands valkrets
- Fabian Månsson i Hagaström, journalist, v-s, f. 1872
- Johan Andersson i Gävle, linjeförman, s, f. 1875
- Olof Olsson i See, hemmansägare, l, f. 1862
- Karl Johan Karlsson i Sandviken, järnarbetare, v-s, f. 1887
Hälsinglands södra valkrets
- August Sävström, ombudsman, s
- Ernst Lindley, kamrer, s
- Jonas Nikolaus Svedberg, hemmansägare, bf, f. 1881
Hälsinglands norra valkrets
- Jon Jonsson i Källeräng, hemmansägare, bf, f. 1867
- Wilhelm Edbom, handelsföreståndare, s, f. 1875
- Per Norin, hemmansägare, s, f. 1863
Västernorrlands län
Medelpads valkrets
- Per Jonas Edberg, hemmansägare, bf, f. 1878
- Robert Karlsson i Fjäl, l, f. 1869
- Verner Hedlund i Sundsvall, arbetare, s, f. 1883
- Johan Ingvarson, redaktör, s, f. 1877
Ångermanlands södra valkrets
- P.A. Lidström, lantbrukare, h, f. 1888
- Ivar Vennerström, redaktör Nya Norrland, s
- Carl Oscar Johansson i Sollefteå, kamrer, v-s, f. 1875
- Sten Berglund i Forsed, folkskollärare, v-s, f. 1889
Ångermanlands norra valkrets
- Carl Öberg, hemmansägare, h, f. 1859
- Petrus Bergström, hemmansägare, l, f. 1881
- Emil Molin, hemmansägare, s, f. 1882
Jämtlands län
Södra valkretsen
- Christian Ericson i Funäsdalen, tullvaktmästare, v-s, f. 1868
- Ingebrekt Bergman i Tännäs, hemmansägare, l, f. 1864
- Samuel Hedlund, sekreterare, h, f. 1878
Norra valkretsen
- Johan Olofsson i Digernäs, hemmansägare, l, f. 1860
- Daniel Wiklund, folkskollärare, s, f. 1877
- Gudmund Nicolaus Torgén, lantbrukare, l, f. 1871
Västerbottens län
Södra valkretsen
- Per Axel Viktor Schotte, statsråd, l, f. 1860
- Johan Rehn, lantbrukare, f, f. 1865
- Werner Bäckström, folkskollärare, f
- Adolf Wiklund i Brattfors, lantbrukare, h, f. 1859
Norra valkretsen
- Anton Wikström, redaktör Norra Västerbotten, l, f. 1876
- Carl Lindmark, hemmansägare, h, f. 1880
- Olof Jonsson i Gumboda, lantbrukare, l, f. 1858
Norrbottens län
Södra valkretsen
- Ernst Hage, förste järnvägsbokhållare, s, f. 1876
- Nils Erik Nilsson i Antnäs, hemmansägare, h, f. 1866
- Adolf Linus Lundström i Långnäs, hemmansägare, l, f. 1870
Norra valkretsen
- Oscar Lövgren i Nyborg, ombudsman, v-s, f. 1888
- Kristoffer Bergström, lantbrukare, h, f. 1880
- Per Albert Bäckman, landstingsman, l, f. 1871
Källor
- Svenska Kalendern 1918, almanack och årsbok, Almqvist & Wiksell, Uppsala 1917
|